صفحه اصلی   فرم ثبت نام   تماس با ما     English
درباره مرکز تحقیقات

 تاریخچه مرکز

امروزه طب پیشگیری، در کنترل بیماریها ارزشی برابر یا حتی بیش از درمان دارد. در این رابطه پیشگیری از بیماریهای زنان جایگاه ویژه ای دارد، زیرا زنان نه تنها نیمی از جامعه را تشکیل میدهند بلکه نقش اساسی در ثبات حفظ سلامت جسم و روان جامعه دارند. بدین منظور و با توجه به اینکه یکی از استراتژی ها و سیاستهای کلی برنامه توسعه کشور در بخش تحقیقات " گسترش تحقیقات از طریق ایجاد مراکز تحقیقاتی است" لذا ایجاد مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای زنان امری بسیار ضروری به نظر می رسید.

بدین منظور مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای زنان پس از طی تلاش مستمر، درفروردینماه 1394 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (واقع در بیمارستان امام حسین (ع)) راه اندازی شد. از فعالیتهای این مرکز می توان به برگزاری سمینارهای مربوط به غربالگری و بیماریهای زنان، برگزاری کلینیک مشترک سرطانهای زنان، چاپ مقالات و تألیف کتب مرتبط با بیماریهای زنان ومامایی و.... است. امید است تحقیقات به سمتی سوق یابد که بانوان ایرانی بتوانند با راهنمایی پزشکان ومسؤلین امور بهداشتی، اطلاعات مورد نیاز در زمینه حفظ سلامتی خود و نحوه تشخیص زودرس بیماری، درمان به موقع و پیشگیری از عود بیماری را کسب کنند.

اهداف مرکز:

 - ارایه راه حل های کاربردی برای کاهش عوامل خطر در سطحملی، دانشگاهی وفردی مبتنی بر شواهد

 - تدوین پروتکل برای آموزش عموم، نیروهای بهداشتی-درمانی و سیاست گزاران بهداشتی بر اساس یافته های پژوهشی مبتنی بر شواهد

 - تدوین پروتکل های درمانی بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده و بر اساس وضعیت فرهنگی اقتصادی اجتماعی کشور

 - تدوین پروتکل های علمی بر پایه یافته های پژوهشی برای جلوگیری از عود بیماریها

 - پژوهشهای کاربردی برای تأمین سلامت روانی، اجتماعی و اقتصادی زنان مبتلا به انواع بیماریهای زنان

 - تلاش در ایجاد شبکه همکاری بین مراکز تحقیقاتی و اجرایی کشور

 - برقراری رابطه با مراکز علمی و تحقیقاتی و اجرایی بین المللی بویژه در منطقه با رعایت قوانین جاری در جمهوری اسلامی ایران

 - تسهیل زمینه های همکاری بین بخشی و کار گروهی برای مراقبت از بانوان مبتلا به بیماریهای صعب العلاج زنان مانند سرطانهای زنان، اندومتریوز پیشرفته و....

این مرکز همچنین با موارد مشروحه ذیل سعی در تسهیل اطلاع رسانی، جلب مشارکت عموم و افزایش کیفیت ارایه خدمات دارد:

  1. برگزاری سمینارها و کارگاههای آموزشی برای متخصصان
  2. راه اندازی و غنی کردن سایت اینترنتی مرکز (ویژه متخصصان و عموم به تفکیک)
  3. فراهم ساختن امکان راهیابی به سایت برای علاقمندان
  4. تهیه پمفلت های آموزشی برای بیماران و عموم در راستای افزایش آگاهی عموم در زمینه پیشگیری و درمان بیماریهای زنان
  5. ایجاد محیط های گفتگو وتبادل اطلاعات تخصصی و ایجاد امکان طرح سؤالات از طرف مردم در سایت
  6. انتشار مجله و کتاب در زمینه  پیشگیری از بیماریهای زنان

این مرکز در راستای دستیابی به اهداف فوق و ارتباط با جامعه بین الملل علاقمند به همکاری با سایر مؤسسات پزشکی فعال در زمینه بیماریهای زنان در سراسر کشور و همچنین مراکز تحقیقاتی و پزشکان مرتبط با این موضوع در سراسر دنیا می باشد تا از این طریق به اهداف فوق دست یابد و از کلیه برنامه های تحقیقاتی، آموزشی و درمانی مرتبط با بیماریهای زنان حمایت می کند.

 

زمینه های تحقیقاتی

پژوهش های علمی این مرکز در رشته های پایه، بالینی واپیدمیولوژیک در امور بانوان در جهت شناخت مشکلات بیماران در مراحل اولیهو ایجاد روشهای نوین در این زمینه و اراﺋه راهکارهای جدید و عملی جهت ارتقاء سلامت جامعه هدف صورت می گیرد. زمینه های تحقیقاتی این مرکز طیف گسترده ای از کلیه بیماری های زنان از جمله بدخیمی ها و بیماریهای خوش خیم، بیماریهای عفونی و بیماریهای ژنتیکی و مشکلات روحی-روانی مرتبط با زنان، مشکلات زناشویی، همچنین کلیه مسایل مربوط به دوران بارداری، بلوغ و یاﺋسگی را شامل می شود. این مرکز در جهت شناسایی و رفع عوامل دخیل در ایجاد بیماریهای زنان (پیشگیری اولیه)، غربالگری و تشخیص بیماری قبل از ایجاد علاﺋم بالینی جهت اقدام به موقع (پیشگیری ثانویه)، و تشخیص و درمان بیماری در مراحل اولیه (پیشگیری ثالثیه)، و همچنین پیشگیری از عود بیماریها بعد از درمان آماده همکاری با اعضای هیات علمی و کلیه محققین می باشد.

 


 
گالری
ورود اعضا
اخبار
درباره ایران
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.
-
همکاران
حامیان